Reumatyzm jest przewlekłą chorobą, która atakuje różne elementy narządu ruchu. Towarzyszy jej ból i może dotyczyć osób w różnym wieku. Wbrew powszechnemu zdaniu, jest to choroba nie tylko osób w podeszłym wieku. Wybrane choroby reumatyczne występują głównie u osób młodych, których wiek nie chroni przed uciążliwą dolegliwością.
Co to jest termoterapia?
Co to jest reumatyzm?
- reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – atakuje najpierw stawy dłoni oraz stóp wywołując stan zapalny – stawy puchną i bolą. Może pojawić się sztywność poranna. Z czasem stany zapalne mogą rozprzestrzenić się na pozostałe stawy oraz na inne narządy. Ból towarzyszący chorobie uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków i pozbawia snu.
- młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów – dotyka osób już przed 16 rokiem życia; objawy zbliżone do objawów RZS z tą różnicą, że ta choroba rozpoczyna się od stawów kolanowych
- łuszczycowe zapalenie stawów – choroba występująca u 20-30% osób chorych na łuszczycę, w tym również u dzieci
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (choroba Bechterewa) – choroba głównie mężczyzn w wieku 15 do 30 roku życia. Zmiany zapalne kręgów kręgosłupa powoduje jego zesztywnienie oraz zaokrąglenie pleców.
Co może pomóc?
Oprócz tradycyjnego leczenia farmaceutykami warto sięgnąć po inne rodzaje terapii, które skutecznie wspomogą walkę z bolesną i uciążliwą chorobą.
Termoterapia – leczenie zimnem i ciepłem. Ogrzewanie rozszerza naczynia krwionośne i limfatyczne zwiększając przepływ krwi przez chore miejsca wspomagając leczenie stanów zapalnych. Ma ona również działanie uśmierzające ból, zmniejszające napięcie mięśniowe oraz sztywność stawów. Najprostszą formą tej terapii są ciepłe i wilgotne okłady, które można samodzielnie stosować w domu
Leczenie zimnem, czyli tzw. krioterapia zmniejsza wydzielanie substancji, które wywołują ból oraz stan zapalny. Powoduje to rozluźnienie mięśni oraz zanik obrzęku. Stosuje się ją podczas ostrego stanu zapalnego (odwrotnie niż leczenie ciepłem) – w domu stosowana jako zimne natryski, chłodne kąpiele, okłady z lodu.
Elektroterapia – zabiegi z wykorzystaniem różnego rodzaju prądu. Pozwalają poprawić ukrwienie tkanek, rozluźniają mięśnie, zmniejszają ból. Do tego typu zabiegów należy galwanizacja, czyli oddziaływanie na chore miejsca prądem o niskiej częstotliwości; jontoforeza, czyli wprowadzanie przez skórę do tkanek leków za pomocą prądu stałego.
Kinezyterapia, czyli gimnastyka leczniczo-rehabilitacyjna. Ćwiczenia dobrane do schorzenia oraz możliwości osoby chorej są najbardziej skuteczną formą walki z chorobami reumatycznymi. Zapobiegają one deformacjom stawów oraz mają znaczący wpływ na utrzymanie sprawności fizycznej. Pozwalają również wpłynąć na zmniejszenie bólu stawów.
Należy pamiętać, że zestaw ćwiczeń powinien być opracowany przez rehabilitanta specjalistę. Ich wykonywanie również powinno być nadzorowane przez fachową osobę, by nie skutkowały one kontuzją. W późniejszym etapie ćwiczeń, będą one możliwe do wykonywania w domu samodzielnie.
Co o tym sądzisz?