Diabrezide
Postać: tabletki
Cena: 13.12 zł Sugerowana przez producenta cena detaliczna produktu. Cena może się różnić w zależności od punktu sprzedaży.
Dostępne dawki: tabletki, 80 mg, 40 szt
Substancja czynnaSubstancja aktywna: Gliclazidum
Działanie: obniża poziom cukru we krwi
Ulotka:
Opis i skład produktu Diabrezide
Lek stosowany w leczeniu cukrzycy niezależnej od insuliny, nie wykazującej tendencji do kwasicy, gdy stosowanie diety jest niewystarczające.
Dawkowanie:
Doustnie, z posiłkami. Dawkowanie ustala lekarz na podstawie poziomów glukozy w surowicy. Jeżeli zapomnisz zażyć lek na czas, nigdy nie przyjmuj podwójnej dawki. Podczas leczenia należy przestrzegać diety cukrzycowej oraz okresowo kontrolować stężenie glukozy we krwi. Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu. Alkohol może powodować wzrost poziomu glukozy we krwi. Duże ilości alkoholu mogą zwiększać ryzyko hipoglikemii (niedocukrzenia).
Możliwe skutki uboczne:
Najczęściej wymieniane efekty uboczne to zaburzenia żołądkowo-jelitowe (ból brzucha, nudności lub wymioty, zaburzenia trawienia, biegunka, zaparcia), zawroty głowy, reakcje skórne i objawy niedocukrzenia (hipoglikemii), które w przeważającej ilości przypadków są raczej wynikiem przedawkowania lub nieodpowiedniej diety niż niekorzystnego wpływu leku i dlatego mogą być skorygowane przez redukcję dawki. Łagodne objawy hipoglikemii, bez utraty przytomności lub objawów neurologicznych, należy leczyć przez podanie doustne glukozy. Groźne reakcje hipoglikemiczne z drgawkami, lub innymi zaburzeniami neurologicznymi występują rzadko, stanowią jednak ostry stan zagrożenia życia wymagający hospitalizacji.Gliklazyd nie ma istotnego wpływu na zdolność kierowania pojazdami i obsługiwanie maszyn. Jednakże, hipoglikemia spowodowana przedawkowaniem leku może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. Pacjenci powinni zostać pouczeni, jak zachować środki ostrożności w celu uniknięcia hipoglikemii w trakcie kierowania pojazdem.
Poinformuj lekarza:
Gdy masz nadwrażliwość na substancję aktywną (gliklazyd), na inne pochodne sulfonylomocznika lub sulfonamidy lub na którąkolwiek z substancji wypełniających masę tabletki, gdy masz schorzenia wątroby i /lub nerek. Gdy przyjmujesz leki przeciwgrzybicze, leki blokujące zakończenia beta adrenergiczne (mogą one zmniejszać objawy zwiastunowe niedocukrzenia, prowadząc do zaniku świadomości zagrożenia), sulfonamidy przeciwbakteryjne (Bactrim, Biseptol), antybiotyki z grupy tetracyklin, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki moczopędne, doustne środki antykoncepcyjne, leki hamujące aktywność enzymu MAO (np. Aurorix, Jumex, Selerin). Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Doustne leki hipoglikemizujące nie nadają się do leczenia cukrzycy w czasie ciąży. Poziom glukozy we krwi może być bardziej precyzyjnie kontrolowany przez insulinę. Insulina jest lekiem z wyboru w leczeniu cukrzycy w trakcie ciąży. Zaleca się zmianę doustnej terapii hipoglikemizującej na insulinoterapię w czasie planowania ciąży.
Zobacz zamienniki
Opinie o Diabrezide
Dodaj opinię o Diabrezide
Wybierz ocenę i napisz krótkie uzasadnienie.