Enterol 250
Postać: proszek
Cena: 12.19 zł Sugerowana przez producenta cena detaliczna produktu. Cena może się różnić w zależności od punktu sprzedaży.
Ulotka:
Opis i skład produktu Enterol 250
Enterol 250, proszek, 250 mg, 10 saszetek
Lek stosowany w leczeniu biegunki różnego pochodzenia.
Skład
1 saszetka zawiera 250 mg liofilizowanych drożdży szczepu Sacharomyces boulardii oraz substancje pomocnicze, w tym laktozę jednowodną i fruktozę.
Działanie
Lekiem zawiera szczep drożdżaka Saccharomyces boulardii.
Wzmacnia florę przewodu pokarmowego i ochronia nabłonek jelit. Odbudowa niezbędnych do życia bakterii jelitowych oraz ochrona ich przed negatywnym wpływem drobnoustrojów chorobotwórczych a także przed wyniszczeniem w wyniku kuracji antybiotykowej. Lek nie osłabia działania antybiotyków, dzięki czemu można go zażywać w czasie leczenia antybiotykami. Drożdże Saccharomyces boulardii są odporne na działanie kwasu żołądkowego.
Wskazania
- leczenie ostrych biegunek infekcyjnych;
- zapobieganie biegunkom związanym ze stosowaniem antybiotyków;
- nawracająca biegunka spowodowana zakażeniem Clostridium difficile,
- jako dodatek do leczenia wankomycyną lub metronidazolem;
- zapobieganie biegunkom związanym z żywieniem dojelitowym;
- zapobieganie biegunkom podróżnych.
Produkt nadaje się dla dzieci, które ukończyły 1 miesiąc życia, młodzieży oraz dorosłych.
U dzieci i w żywieniu dojelitowym zaleca się stosowanie preparatu w saszetkach.
Dawkowanie
Enterol 250 stosuje się leczniczo lub profilaktycznie.
Najlepsze efekty osiąga, gdy lek zażywany jest pomiędzy posiłkami. Nie należy przyjmować leku zaraz po jedzeniu, bo wtedy jego skuteczność może być mniejsza.
Najlpiej rozpuścić zawartość saszetki w niewielkiej ilości wody lub osłodzonego napoju. Można go również wymieszać z jedzeniem lub w przypadku małych dzieci, z pokarmem podawanym w butelce.
Doustnie; ostra biegunka infekcyjna:1 do 2 sasz. na dobę przez maksymalnie 1 tydzień; biegunka poantybiotykowa: 1 do 2 sasz. na dobę, w trakcie i po antybiotykoterapii; biegunka spowodowana zakażeniem C.difficile: 4 sasz. na dobę przez czas do 4 tygodni; biegunka związana z żywieniem dojelitowym: 1 do 2 sasz. na dobę; biegunka podróżnych:1 do 4 sasz. na dobę przez maksymalnie do 1 tygodnia.
Zawartość saszetki należy wymieszać z niewielką ilością płynu lub pokarmem i wypić.
Przeciwwskazania:
Nie stosować leku:
- w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku.
- u pacjentów z cewnikiem założonym do żyły centralnej.
- ciąża i karmienie piersią: nie zaleca się stosowanie leku w okresie ciąży i karmienia piersią.
Lek Enterol 250 zawiera drożdżaki z gatunku Saccharomyces boulardii i z tego powodu nie należy podawać go jednocześnie z lekami przeciwgrzybicznymi stosowanymi doustnie lub dożylnie.
Lek Enterol 250 zawiera żywe komórki, dlatego zawartości leku nie można mieszać ze zbyt gorącymi płynami lub potrawami (o temperaturze powyżej 50˚C), a także z alkoholem.
Działania niepożądane:
rzadko: wzdęcia;
bardzo rzadko: wysypka miejscowa, reakcje alergiczne, pokrzywka, świąd, reakcje anafilaktyczne, obrzęk twarzy, obrzęk naczynioruchowy, wysypka na całym ciele (osutka)
Uwagi:
Ostrzeżenia i środki ostrożności: biegunka może być objawem innej poważniejszej choroby. Jeżeli utrzymuje się dłużej niż 2 dni, jeśli w kale pojawi się krew lub wystąpi gorączka, należy zweryfikować dotychczasowe leczenie oraz rozważyć konieczność doustnego lub pozajelitowego nawodnienia. U dzieci poniżej 2 rż. konieczna jest konsultacja lekarska. Po ustąpieniu biegunki, leczenie można kontynuować przez kilka dni. Podawanie leku nie zastępuje nawodnienia w sytuacji, gdy jest ono niezbędne.Ilość podawanych płynów i drogę ich podawania (doustna lub dożylna) należy dostosować do nasilenia objawów biegunki, wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Nie zaleca się otwierania kaps./sasz. w pobliżu pacjentów z cewnikiem założonym do żyły centralnej, aby zapobiec kolonizacji grzybów na cewnik, zwłaszcza przeniesieniu przez zanieczyszczone ręce. Istnieją doniesienia o bardzo rzadkich przypadkach fungemii z towarzyszącą gorączką i dodatnim wynikiem posiewu z krwi, nawet u pacjentów nie leczonych S.boulardii. We wszystkich opisanych przypadkach fungemia ustąpiła po zastosowaniu leczenia przeciwgrzybiczego lub usunięciu cewnika z żyły centralnej. Nie stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy; sasz. nie stosować u pacjentów z zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy. Należy poinformować pacjenta o konieczności: rehydratacji (spożywanie dużych ilości słonych lub słodkich napojów); utrzymania reżimu żywieniowego (wykluczenie owoców, zielonych warzyw, pikantnych potraw, mrożonej żywności, schłodzonych napojów; spożywanie grillowanego mięsa i ryżu); ograniczenia spożywania mleka i pokarmów mlecznych. Nie mieszać produktu z płynami lub potrawami zbyt gorącymi (temp. powyżej 50°C), mrożonymi lub zawierającymi alkohol.
Zobacz zamienniki
Opinie o Enterol 250
Dodaj opinię o Enterol 250
Wybierz ocenę i napisz krótkie uzasadnienie.