Glucobay
Postać: tabletki
Cena: 39.31 zł Sugerowana przez producenta cena detaliczna produktu. Cena może się różnić w zależności od punktu sprzedaży.
Dostępne dawki: Glucobay 50, 50 mg, tabletki, 90 szt
Substancja czynnaSubstancja aktywna: Acarbosum
Działanie: hamuje enzymy jelitowe trawiące węglowodany
Ulotka:
Opis i skład produktu Glucobay
Lek na receptę stosowany w cukrzycy insulinoniezależnej (typ II), zwłaszcza jeśli występuje u pacjentów otyłych, u których stosowanie samej samej diety i wysiłku fizycznego okazało się nieskuteczne.
Dawkowanie:
Doustnie. Skuteczność leku w dużym stopniu zależy od momentu jego zażycia. Lek należy przyjmować z pierwszymi kęsami posiłku, działa wówczas najskuteczniej. Tabletki należy połykać w całości, popijając niewielką ilością płynu. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz, indywidulanie dla każdego pacjenta (skuteczność i tolerancja leku mogą być różne u różnych osób). Dokładnie przestrzegaj zaleconego dawkowania. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, a zwłaszcza wzdęć. W trakcie przyjmowania leku należy bezwzględnie przestrzegać diety cukrzycowej. Leku nie należy stosować poniżej 18 roku życia. Przy zastosowaniu zbyt dużej dawki leku w ciągu kilku godzin nie należy przyjmować napojów ani posiłków zawierających węglowodany. Nie należy przerywać regularnego przyjmowania leku bez konsultacji z lekarzem.
Możliwe skutki uboczne:
Wzdęcia i wiatry, burczenie w brzuchu. Często biegunka i bóle brzucha. Jeśli nie przestrzegasz diety cukrzycowej w trakcie leczenia, działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego mogą ulec nasileniu w wyniku zwiększonej fermentacji węglowodanów w jelicie grubym. W przypadku jednoczesnego przyjmowania innych leków przeciwcukrzycowych może powstać hipoglikemia (niedocukrzenie). W razie gwałtownego zmniejszenia stężenia glukozy we krwi, należy pamiętać, że w czasie leczenia za pomocą preparatu sacharoza jest wolniej rozkładana do glukozy i fruktozy. Najwłaściwsze w takich sytuacjach jest podanie glukozy, a nie cukru. Rzadko może nastąpić bezobjawowe zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (na początku leczenia należy monitorować stężenie tych enzymów), a bardzo rzadko skórne reakcje alergiczne, zapalenie wątroby i (lub) żółtaczka. Jeśli mimo przestrzegania diety nadal występują uciążliwe objawy niepożądane, należy skonsultować się z lekarzem (być może tymczasowo lub na stałe zmniejszy dawkę). Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń.
Poinformuj lekarza:
Gdy masz nadwrażliwość na akarbozę, przewlekłe choroby jelit związane z wyraźnymi zaburzeniami wchłaniania i trawienia, chorobę Roemheld'a (w zespole tym dolegliwości brzuszne spowodowane chorobami narządów jamy brzusznej naśladują dolegliwości charakterystyczne dla nerwicy serca ) lub inne mogące mogące ulec pogorszeniu w wyniku zwiększonego gromadzenia się gazów w jelitach, poważne schorzenia nerek. Gdy przyjmujesz leki zawierające digoksynę (Digoxin), cholestyraminę (Vasosan S, Vasosan P), enzymy trawienne, leki zobojętniające sok żołądkowy. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. U kobiet w ciąży chorych na cukrzycę zalecane jest stosowanie insuliny.
Opinie o Glucobay
Dodaj opinię o Glucobay
Wybierz ocenę i napisz krótkie uzasadnienie.