Lantrea
Postać: kapsułki dojelitowe
Dostępne dawki: 30 mg, kapsułki dojelitowe twarde, 28 szt.
Działanie: hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku
Ulotka:
Opis i skład produktu Lantrea
Lek na receptę przeznaczony do leczenia choroby refluksowej przełyku. Wskazany jest także pacjentom z chorobą wrzodową dwunastnicy i (lub) łagodną chorobą wrzodową żołądka (także na tle zakażenia bakterią Helicobacter pylori). Preparat wspomaga leczenie i profilaktykę łagodnych owrzodzeń żołądka i dwunastnicy, które powoduje stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz łagodzi objawy u pacjentów, którzy wymagają stałego leczenia NLPZ. Lek stosuje się także w leczeniu objawów zespołu Zollingera-Ellisona.
Dawkowanie:
Doustnie. Kapsułki należy połykać w całości, nie należy ich rozgryzać ani żuć. Dawkę i częstotliwość stosowania leku określa lekarz. Lanzoprazol przyjmowany według schematu "raz na dobę" powinien być przyjmowany rano przed posiłkiem. Lanzoprazol stosowany w schemacie "dwa razy na dobę" powinien być przyjmowany raz rano przed posiłkiem i raz wieczorem. Leki zobojętniające kwas żołądkowy oraz sukralfat należy przyjmować godzinę przed lub po zażyciu dawki lanzoprazolu.Tak jak w przypadku innych leków stosowanych w chorobie wrzodowej, konieczne jest wcześniejsze wykluczenie podejrzenia nowotworu złośliwego, ponieważ rozpoczęcie leczenia może złagodzić objawy i opóźnić jego rozpoznanie. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci.
Możliwe skutki uboczne:
Bardzo rzadko może wystąpić ból i zawroty głowy (co należy wziąć pod uwagę podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu), biegunka, wysypka oraz świąd skóry. Zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego powoduje zwiększenie liczby bakterii obecnych fizjologicznie w przewodzie pokarmowym. Podanie leków zmniejszających stężenie kwasu żołądkowego może doprowadzić do nieznacznego zwiększenia ryzyka zakażeń przewodu pokarmowego spowodowanych przez bakterie, takie jak Salmonella i Campylobacter. Jeśli podczas długotrwałego leczenia (dłuższego niż rok) wystąpią zburzenia widzenia, należy zasięgnąć porady okulisty.
Poinformuj lekarza:
Gdy masz nadwrażliwość na lanzoprazol, zaburzenia czynności wątroby, dziedziczną nietolerancję fruktozy, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy, niedobór sacharazy-izomaltazy (Lantrea zawiera sacharozę). Poinformuj lekarza, jeśli jesteś leczony z powodu nowotworów żołądka. Gdy przyjmujesz fenytoinę, teofilinę, doustne środki antykoncepcyjne. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania lanzoprazolu w okresie ciąży. Należy unikać stosowania lanzoprazolu podczas karmienia piersią, chyba że zostanie to uznane za niezbędne.
Zobacz zamienniki
Opinie o Lantrea
Dodaj opinię o Lantrea
Wybierz ocenę i napisz krótkie uzasadnienie.