Salazopyrin EN
Postać: tabletki dojelitowe
Cena: 31.96 zł Sugerowana przez producenta cena detaliczna produktu. Cena może się różnić w zależności od punktu sprzedaży.
Dostępne dawki: tabletki dojelitowe, 500 mg, 100 szt, tabletki dojelitowe, 500 mg, 50 szt
Substancja czynnaSubstancja aktywna: Sulfasalazinum
Działanie: przeciwzapalne
Ulotka:
Opis i skład produktu Salazopyrin EN
Â
Lek na receptę stosowany w reumaycznym zapaleniu stawów, jeśli nie ma reakcji naleki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), w przypadkach  wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna.
Dawkowanie:
Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. Lek należy przyjmować po posiłku, tabletki należy połykać w całości, nie wolno ich kruszyć ani łamać. Nie stosować u dzieci poniżej 2 roku życia. Uwaga! W trakcie leczenia zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów, aby zapobiec krystalurii i tworzeniu się kamieni. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Możliwe skutki uboczne:
Często ból głowy, gorączka, utrata apetytu, bóle brzucha, nudności, zaburzenia żołądkowe, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zmiany obrazu krwi. Dlatego zalecane jest przed rozpoczęciem leczenia oraz co 2 tygodnie w czasie pierwszych 3 miesięcy leczenia należy kontrolować obraz krwi (włącznie z rozmazem białych krwinek) i czynność wątroby. Przez kolejne 3 miesiące należy przeprowadzać okresowe badania kontrolne co 4 tygodnie. Następnie obraz krwi i czynność wątroby należy kontrolować co 3 miesiące. Podczas stosowania leku często występują także zmiany skórne takie jak wysypka, pokrzywka, świąd, rumień, przemijająca oligospermia. Rzadziej: zawroty głowy, agranulocytoza w ciągu pierwszych 3 miesięcy leczenia, depresja, szum w uszach. Sporadycznie reakcje nadwrażliwości, choroba posurowicza, obrzęk twarzy, zapalenie trzustki, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, zapalenie wątroby, sinica, złuszczające zapalenie skóry, nadwrażliwość na światło, zmiany skóry wywołane czynnikami toksycznymi, łysienie, liszaj płaski, włókniejące zapalenie pęcherzyków płucnych, duszność, kaszel, bóle stawów i mięśni, zespół nerczycowy, białkomocz, krwiomocz, kryształy w moczu, śródmiąższowe zapalenie nerek, zapalenie osierdzia, neuropatia obwodowa. Uwaga! Sulfasalazyna może powodować żółte zabarwienie skóry i moczu. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy poinformować lekarza. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.
Poinformuj lekarza:
Gdy masz nadwrażliwość na sulfonamidy, salicylany lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, porfirię, niedrożność dróg moczowych i/lub jelit, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby. Gdy przyjmujesz kwas foliowy, digoksynę, merkaptopurynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W okresie ciąży i karmienia piersią stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.
Zobacz zamienniki
Opinie o Salazopyrin EN
Dodaj opiniÄ™ o Salazopyrin EN
Wybierz ocenę i napisz krótkie uzasadnienie.